Szukaj

Projekt logo nowej autorskiej marki Winnica Jodła


Logo to zaledwie pierwszy krok na długiej drodze do budowy tożsamości marki.


Jak podkreśla Paul Rand, twórca logo IBM:

“Znak firmowy jest tworzony przez projektanta, lecz kreowany przez firmę."

W przypadku projektu logotypu dla Winnicy Jodła mamy do czynienia właśnie z początkiem tego pięknego wyzwania, jakim jest powołanie do życia całkowicie nowej, autorskiej marki!


Kameralna, rodzinna winnica Maliny i Jarosława Rusieckich powstała wiosną 2014 roku i znajduje się na wysokości 359 m n.p.m. na południowym zboczu Pasma Jeleniowskiego, w najstarszych górach Europy - Górach Świętokrzyskich.


Nazwa winnicy - Jodła - pochodzi od występujących na okolicznych terenach borów bukowo-jodłowych, które nadają winu powstałemu z uprawianych tu winorośli charakterystyczny smak, wzmocniony również dzięki żyznej glebie bogatej w kwarcyt i piaskowiec.


Logo firmy zostało opracowane w trzech, różnych wersjach kolorystycznych, po jednej dla każdego z rodzajów trunku produkowanego w Winnicy Jodła.


Wykorzystanie w logo marki symbolu jodły podkreśla polskie pochodzenie wina.


Symbolika jodły jest bogata w znaczenia, co przekłada się na siłę oddziaływania marki Winnica Jodła i podkreśla jej polski rodowód.


Jodła zajmuje szczególne miejsce kulturze polskiej, a w szczególności na Kielecczyźnie, gdzie znajduje się winnica. Na Kielecczyźnie człon słowotwórczy "jodła" często pojawia się w nazwach terenowych takich jak: Jedlnia, Jedlnik, Jedlanka, Jodłówka czy Puszcza Jodłowa. To właśnie słynna Puszcza Jodłowa położona w Górach Świętokrzyskich stanowi północną granicę zwartego występowania tego gatunku drzewa w Polsce.


Według słownika symboli Władysława Kopalińskiego jodła uosabia takie cechy jak: wzniosłość, duma, królewska uroda, potęga , długowieczność, stałość, śmiałość czy trwałość.

Szumią jodły na gór szczycie, szumią sobie w dal…

- śpiewał jeden z bohaterów opery „Halka” z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego, jakby podkreślając górski charakter tego gatunku drzewa.


Symbolika jodły w kulturze jest bardzo bogata. W starożytności z szumu jodły wróżono przyszłość, a o powiązaniu tego drzewa z symboliką wina dodatkowo świadczy fakt, że to właśnie gałęziami jodły przyozdabiano rydwan rozpustnego Dionizosa - boga ekstazy, wina i odradzającego się życia w czasie obchodów jego święta w Starożytnej Grecji.

Marika-Wato-Portfolio.png

Cześć, jestem Marika!

Pomogę Ci w doborze najlepszych, kreatywnych rozwiązań dla Twojej działalności!

  • Marika Wato | LinkedIn
  • Marika Wato | Facebook
  • Marika Wato | Instagram

Projekty graficzne

Marika Wato