Szukaj

Wideo mapping fasady Muzeum im. Rodziny Ulmów

Aktualizacja: maj 2Wideo mapping to forma multimedialna, która kojarzy się współcześnie przede wszystkim z rozrywką i reklamą.


W przestrzeni publicznej wideo mapping najczęściej przybiera postać projekcji wielkoformatowej, bazującej na motywach geometrycznych, której towarzyszy frywolna muzyka.


Wideo mapping fasady Muzeum Ulmów zdecydowanie różni się od innych tego typu realizacji.


Wzruszająca i zarazem tragiczna historia rodziny Ulmów stała się podstawą do stworzenia zapadającej w pamięć animacji, zaprezentowanej w ramach uroczystych obchodów pierwszej rocznicy otwarcia muzeum w 2017 roku.


Tytuł wideo mappingu „Droga Sprawiedliwych” nawiązuje do biblijnego motywu człowieka sprawiedliwego, który decyduje się poświęcić własne życie w obronie wyższych wartości.

Świat bohaterów animacji złożony jest z prostych gestów i codziennych sytuacji, których spokojny rytm przerwała niespodziewanie II wojna światowa w całej swojej gwałtowności.


Ścieżka dźwiękowa powstała na podstawie utworu „Abun d’bashmaye” z płyty „Pieśni Dusz, pięć wyznań” Agnieszki Kowalczyk-Krzysiek, Motyw muzyczny został specjalnie przekształcony do potrzeb wideo mappingu. W warstwie tekstowej wykorzystano fragment poematu Henryka Jachimowskiego (Pieśń o Ziemi) oraz fragment tradycyjnej żydowskiej pieśni ze słowami Halikha LeKesariya (Eli, Eli).


W projekcji wykorzystano oryginalne fotografie, stanowiące zasoby muzealne, w połączeniu z nowoczesnymi technikami animacji 2d i 3d.


Bohaterowie uwiecznieni na fotografiach w codziennych sytuacjach śmieją się, przytulają, uczestniczą w życiu społeczności, przeżywają swój czas, na chwilę ożywając pod wpływem światła i dźwięku na fasadzie budowli. Symboliczny kształt fasady przypominający dom pomógł wydobyć dramaturgiczną głębię przekazu animacji.


Wideo mapping "Droga Sprawiedliwych" wiele ze swojej siły wyrazu zawdzięcza interesującemu projektowi architektonicznemu autorstwa Mirosława Nizio (Nizio Design International). To właśnie symetryczna forma budowli, symbolicznie nawiązująca do idei domu, staje się ramą dla opowiedzenia smutnej, rodzinnej historii, rozgrywającej się w czasach II wojny światowej.

Marika-Wato-Portfolio.png

Cześć, jestem Marika!

Pomogę Ci w doborze najlepszych, kreatywnych rozwiązań dla Twojej działalności!

  • Marika Wato | LinkedIn
  • Marika Wato | Facebook
  • Marika Wato | Instagram

Projekty graficzne

Marika Wato